Dąbrowskie Skarby
Pałac w Karczowie
Dąbrowskie Skarby
Pałac w Karczowie
Barokowy dwór w Karczowie został zbudowany z murowanej cegły, wniesiony na planie prostokąta na przełomie XVII i XVIII w. Obiekt dwukondygnacyjny pokryty wysokim dachem mansardowym. Na północ od dworu przetrwał niewielki 3 hektarowy park.
Zabytek często zmieniał właścicieli i ulegał licznym przebudowom. Na przełomie XVIII i XIX w. Karczów był własnością rodziny von Tschirsky, w 1818 r. należał do majora von Arnstead`a, a następnie do hrabiego Fryderyka Leopolda Stollberg zu Stollberg. Kolejni właściciele to od 1843 r. Alois Dionizy Otto, od 1859 r. Weber, a po nim od 1862 r. Walter z Nysy. Kłopoty finansowe Waltera z Nysy przyczyniły się w 1890 r. do licytacji majątku. W jej wyniku Karczów nabył Fryderyk von Wichelhaus. Miejscowość w rękach rodziny von Wichelhaus pozostała do 1945 r.
Dwór przebudowywany w 1831, 1862 i w 1905 r. Po drugiej wojnie światowej rezydencją zarządzała spółdzielnia rolnicza, PGR Sokolniki oraz Zakład Unasienniania Zwierząt. Przeprowadzony w latach 1970-75 przez to ostatnie przedsiębiorstwo remont uratował zabytek od zagłady. W 1998 r. zabytek został przekazany Politechnice Opolskiej. Uczelnia zabezpieczyła teren przed dostępem osób trzecich, postawiła ochroniarza i na tym poprzestała na długi czas interesować się zamkiem w Karczowie. Obecnie uczelnia opracowuje plan zagospodarowania przedmiotowego obiektu pod centrum naukowo-biznesowe.